A sorozat filmes httere
2005.02.08. 17:56
1. A sma- s klisrendszer, avagy: "Adjuk el!"
Az alapkoncepci problmi egyetlen fõ okra vezethetõek vissza: egy sorozat csak akkor kszlhet el, ha van r pnz, ahhoz pedig producerek kellenek. Egy producer ltalban nem csak akkor tmogat(hat) valamit, ha lt benne fantzit, hanem akkor s csak akkor, ha biztosan tudhat, hogy az profitot termel, vagyis bevtelt hoz a konyhra, vagyis megtrl a producer s a tmogatk befektetett pnze. Ez pedig gy rhetõ el, ha a sorozat tartalmazza azokat a mûfajra jellemzõ elemeket, melyek mr kiprbltan npszerûek, ezzel biztosan szereznek maguknak kznsget, vagyis nzettsget, vagyis reklmidõt*, vgsõ soron pedig bevtelt. Ez pedig a jl bevlt hollywoodi klis-, vagyis filmes sma-rendszer alkalmazsval rhetõ el. Ez persze elg leegyszerûstett modell, de nagyjbl gy mûkdik. A smarendszer minden mûfajra tartalmaz alapvetõ "szablyokat", sorozatok esetben pedig ezek nha olyan erõsnek tûnnek, hogy irreliss teszik a trtnsek sebessgt. Egy sorozat elsõ rszben ugyanis meg kell ismernnk egy alaphelyzetet (ami itt az, hogy kt testvr egy hzban li lett), illetve annak megvltozst (vagyis, hogy a harmadik testvr rkezsvel s a boszorknyerõk megjelensvel felborul ez a helyzet). Emellett meg kell tudnunk a lehetõ legtbbet a fõszereplõinkrõl, azok viszonyrendszerrõl, a sorozat lnyegrõl, meg hogy mire szmthatunk a tovbbiakban. Persze akadhatnak stt foltok a jvõre nzve, lehetnek olyan dolgok, amiket mg nem tudunk vagy nem rtnk biztosan, de az ilyen elemek szma mindenkppen minimlis kell, hogy legyen.
* A reklmidõ azrt a legfontosabb tnyezõ, mert minden kereskedelmi tvt a reklmok, vagyis a befektetõ cgek tartanak el. Ha sokan nznek egy bizonyos mûsort, akkor az adott hirdetõ szvesebben teszi a mûsor sznetbe reklmjt, mert akkor tudja, hogy azt sokan fogjk ltni, s ettõl tbben is fogjk megvenni a termkt. Persze a tvcsatornk is drzsltek: a nagy nzettsgû mûsorok elõtt, utn s kzben sokkal drgbb egy ilyen "reklmhely", mint egy kevsb nzett mûsornl. Pldul a hrad elõttre reklmhelyet venni sokkal tbbe kerl, mint egy jszakai mûsor elõtti reklm, egyszerûen azrt, mert a hradt rengetegen nzik, az jszakai mûsort meg valsznûleg jval kevesebben.
2. A klisk s okaik
De nzzk meg, mit jelent mindez a gyakorlatban. A Bûbjos boszorkk legelsõ rszben nem csak azt tudjuk meg, hogy a hrom lny valjban boszorkny s ezzel meg kell birkzniuk, hanem a prbeszdeken keresztl megismernk konfliktusokat, gy Phoebe s Prue vagy Andy s Prue kapcsolatt. A "konfliktus" sz itt persze nem szembenllst vagy erõs sszetûzst jelent, hanem megoldand viszonyt, ami a Prue-Phoebe kapcsolat esetben a jellemek klnbsge, az Andy-Prue pros esetben pedig a boszorknytitok elhzd problmja.
Az elõzõ bekezdsbõl ltszik az elsõ rszek egy msik jellemzõje: br hrom fõszereplõnk is van, a trtnet Prue figurjra van kihegyezve. Neki vannak csak hosszabb, mlyebb konfliktusai (az elõbb emltett mdon Phoebe-vel s Andyvel), valamint legidõsebb testvrknt a problmkat (magnletieket s mgikusakat egyarnt) õ oldja meg. Ez kt dolognak tudhat be. Az egyik, hogy Shannen Doherty volt az egyetlen felkapott, hres s ismert sznsz a lnyok kzl a sorozat elejn (fõleg a Beverly Hills 90210 rvn), Holly Marie Combs s Alyssa Milano nagyobb npszerûsgre csak magban a sorozatban tettek szert. Nem is csoda, hogy õk az elsõ sorozatban csak egy rsz alatt megoldhat problmkat kapnak, vagyis olyanokat, amikrõl az egyes rszek elejn szerznk tudomst (pl. Phoebe nem tud munkt szerezni), s amikre a rsz vgre megoldst tallnak (ami ebben az esetben az, hogy Phoebe rjn, tanulnia kell mg, hogy j munkt szerezhessen a ksõbbiekben). Ksõbb is jellemzõ lesz az a feloszts, hogy a hrom lny kzl egy kerl elõtrbe: A msodik sorozat fõvonala Piperre koncentrl (a szerelmi võdssel Dan s Leo kzt), a negyedik pedig Phoebe s Cole kapcsolatra helyezi a hangslyt, br ez utbbi szl jcskn belefondik a fõ mgikus trtnetbe is. A harmadik s az tdik sorozat a legkiegyenslyozottabb annak ellenre, hogy az tdikben nagy hangslyt kap Piper s Leo gyermekldsa (a hatodik sorozatban pedig minden felborulni ltszik, de errõl egy ksõbbi fejezetben). Az alkalmazott sma itt az, hogy csak egyetlen, tbb rszen tvelõ szl lehet egy sorozatban, klnben a nzõ elveszti a fonalat. Ezrt ltjuk azt pldul, visszatrve az elsõ sorozatra, hogy Piper s Phoebe egy-egy problmja a rsz elejn merl fel, a vgre pedig megolddik s lezrul.
jabb klis a "tanulsg-motvum": minden rszben valaki elg hangslyosan kimondja, akr csak egyetlen mondatban is, hogy "igen, n ezt s ezt tanultam ebbõl" vagy "rjttem, hogy ez s ez a problmm megoldsa". Ez mindig a rsz vgn, a mgikus szl nyugvpontja utn, ltalban a hrom testvr kzs beszlgetseinl trtnik meg, s az is elg nagy (s felettbb vicces) klis, hogy mielõtt valaki kimondja a "tanulsg-mondatot", mindig shajt egyet. Szerencsre ez a sma a ksõbbi sorozatokban enyhl, de sajnos megmarad. Nha mg r is jtszanak a smra, betudva ezt a Charmed-vilg rendes mûkdsnek. A lnyok ugyanis egy idõ utn "megszokjk" a tanulsgok szksgessgt, s amikor bell egy-egy furcsa helyzet (pl. a Siren Song c. rszben, mikor Piper szletendõ babja kicserli Leo s Piper varzserejt), emlkeztetik is egymst: "tudjtok, hogy majd csak akkor lesz rendben megint minden, ha megtanuljtok a leckteket!"
3. sszefoglalva...
Ha mindezeket a smkat s klisket felhasznltuk (s kell is, ha eladhat sorozatot akarunk kiadni a keznkbõl), oly mdon kell sszeraknunk s tlalnunk azokat, hogy minden tlagnzõ szmra kvethetõek legyenek, s emellett mg ne tûnjn el a sorozat lvezhetõsge. A sok sablon az oka annak, hogy a Charmed igazi, valban sajt arct csak a harmadik-negyedik sorozatra ri el, hiszen ekkor mr egyni vonsai is kiprbltak s elg npszerûek ahhoz, hogy minimlisra redukljk, vagy jobb esetben teljesen elhagyjk a sablonok egy rszt.
|